آموزش چرم کوبی درب

آموزش چرم کوبی درب

یکی از مهم ترین مشکلات زندگی شهری و صنعتی آلودگی صوتی محسوب می ‌شود. همه افراد در هر سن و سالی نیازمند آرامش هستند، آرامشی که توسط سر و صداهای زندگی شهری مختل شده است. اما با چرم کوبی درب ها، می‌ توانید درب منزل را عایق صدا و آکوستیک کنید و این روش یک پیشنهاد عالی است. طبق قوانین ساختمان سازی، دیوارها باید به صورت عایق صدا ساخته شوند، اما به دلیل قیمت بالای مصالح ساختمانی بسیاری از مردم از این مسئله چشم پوشی می ‌کنند.اگر شما هم از طرفداران چرم کوبی بر روی درب های ساختمانی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش چرم کوبی درب چگونه است؟

به شکل خاصی از فرم دادن چرم و پارچه، چرم کوبی گفته می ‌شود. در چرم کوبی پارچه به صورت فرورفتگی و برجستگی های منظمی در می ‌آید. شکل نهایی چرب کوبی پس از فرم دادن، معمولا به شکل لوزی است. البته بهتر است بدانید که چرم کوبی فقط مختص به درب نیست، بلکه می ‌توان از آن بر روی دیوار و مبل و سرویس خواب نیز استفاده کرد. در مواردی چون مبل و سرویس خواب به دلیل زیبا سازی از چرم کوبی استفاده مي ‌کنند. ویژگی عایق صوت بودن چرم کوبی سبب شده که گزینه مناسبی برای استفاده آموزشگاه‌ های موسیقی، درب اتاق مدیران و پزشکان، سینما ها و غیره باشد.

فرایند چرم کوبی به چه شکل است؟

در فرایند چرم کوبی ابتدا لایه ای از الیاف پلی استر به عنوان زیرساز قرار می ‌گیرد. استفاده از الیاف پلی استر دو دلیل دارد که عبارت اند از:

1- دلیل اول: سطح زیری کار را برجسته تر می‌ کند و سطح مورد نظر را آماده چرم کوبی می‌ نماید.

2- دلیل دوم: پلی استر از انتقال صدا جلوگیری می‌ کند و سطح کار به طور کلی حجیم تر به نظر می ‌رسد.

روش کار چرم کوبی درب

هر چند شما می توانید این چرم کوبی ها را به صورت آماده سفارش دهید، اما انجام آن در آن از نظر اقتصادی به صرفه تر است. همانطور که در بالا گفتیم چرم کوبی در جاهای مختلفی از جمله درب، دیوار، مبلمان، سرویس خواب و غیره کاربرد دارد. پس فرقی نمی‌ کند که چرم کوبی را برای کدام قسمت می ‌خواهید انجام دهید؛ چرا که روال کار برای تمامی اشکال به یک شکل صورت می‌ گیرد. روش کار چرم کوبی درب عبارت است از :

 1. پس از نشانه گذاری قسمت های مربوط که باید در آن قسمت ها دکمه یا گل میخ نصب شود، درب با دریل به صورت تو رفته سوراخ کنید.
 2. پس از سوراخ شدن نقاط نشانه گذاری شده، پارچه چرم یا پارچه مورد نظر را روی کار بکشید.
 3. برای چرم کوبی می‌ توانید از پارچه های دیگری نیز  استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که پارچه چرم از کیفیت بالاتری برخوردار است و کار زیبا تری را به شما می ‌دهد.
روش کار چرم کوبی درب

انواع چرم کوبی

چرم کوبی درب یا هر قسمت دیگر به دو صورت انجام می ‌شود. در این دو نوع تفاوت هایی وجود دارد و ارزش و مقاومت آن ها شبیه به هم نیستند. انواع چرم کوبی دستی همراه با توضیحات مختصری درباره هر یک از آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • چرم کوبی به صورت دستی: چرم کوبی به صورت دستی از ارزش و کیفیت بسیار بالاتری به نسبت دستگاهی برخوردار است. زیبایی چرم کوبی دستی بسیار قابل توجه است و ظرافت کار در این نوع بیشتر است. اما توجه داشته باشید که چرم کوبی دستی به زمان بیشتری نیازمند است. همچنین چرم کوبی دستی ارزش و قیمت بالاتری دارد.
 • چرم کوبی به صورت دستگاهی: نوع دوم چرم کوبی، چرم کوبی به صورت دستگاهی است. این نوع بسیار سریع و ساده انجام می ‌شود. چرم کوبی دستگاهی از نظر زیبایی با چرم کوبی دستی قابل مقایسه نیست و عمق بالاتری دارد. کیفیت این نوع نسبت به نوع دستی کمتر است و قیمت مناسب تری دارد.

پیشنهاد ما: آموزش لمسه مبل چستر

آموزش مراحل چرم کوبی درب

در این بخش به بررسی آموزش مراحل چرم کوبی درب می پردازیم که عبارت است از:

 • در ابتدا برای چرم کوبی درب باید سطح مورد نظر را با الیاف پلی استر کاملا پوشش دهید و در پوشاندن سطح می توانید از عایق اسفنجی نیز استفاده کنید.
 • ضخامت الیاف پلی استر شما باید ۲ تا ۳ سانتیمتر باشد. برای اینکه چهره زیباتری به کار خود ببخشید، می توانید در کنار الیاف از گل میخ هم استفاده کنید.
 • در مرحله دوم بعد از اینکه پلی استر را در روی سطح مورد نظر قرار دادید، نوبت به نصب روکش آن است.
 • برای اینکه روکش به صورت منظم و مرتب نصب شود، باید با دست محکم روی آن بکشید تا مانع ورود هوا به زیر روکش شوید.
 • ·         علت این کار این است که ورود هوا سبب برجستگی قسمت هایی از چرم کوبی شما خواهد شد.
 • در فاصله کشیدن روکش بر روی سطح درب، منگنه ها را روی پارچه و درب بزنید تا به صورت کامل بر روی درب ثابت شود.
 • ·         لبه های روکش را به کمک چسب ثابت کنید.
 • در چرم کوبی درب باید توجه داشته باشید که پارچه ای مرغوب انتخاب کنید تا قابل شستشو باشد.
 • برخی از پارچه های موجود در بازار پس از مدتی کثیف می‌ شوند و چهره خوشایندی ندارند؛ بنابراین اگر در چرم کوبی از پارچه مناسبی استفاده کنید می توانید با خیال آسوده آن را بشویید.
 • برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون داخلی می ‌توانید رنگ گل میخ را متناسب با پارچه چرم خود انتخاب کنید.
 • بعد از پایان عایق کشی درب، در این مرحله باید قسمت های مورد نظر را با توجه به طرح دلخواه خودتان با خط کش اندازه گیری کنید. سپس سوراخ ها را به وسیله کاتر با اندازه معین و دلخواه ایجاد کنید.
 • بعد از ایجاد سوراخ پارچه مورد نظر را روی آن قرار دهید و با یک سیم که یک سر آن را گره زدید در قسمت پشت آن هم گره بزنید. دقت کنید که در حین انجام کار چروک های به وجود آمده را مرتب کنید و در نهایت دکمه یا گل میخ را نصب کنید. این مرحله از مهمترین مراحل چرم کوبی درب است؛ چرا که تمامی ظرافت و زیبایی کار مربوط به این مرحله می شود.
آموزش مراحل چرم کوبی درب

جمع بندی

روش های متعددی برای رفع مشکلاتی مانند آلودگی صوتی وغیره وجود دارد که یکی از لوکس ترین و مدرن ترین این روش ها چرم کوبی درب است. شما با این روش می توانید علاوه بر عایق سازی درب های خود، موجب زیبایی محیط نیز شوید. چرم کوبی را می‌توانید هم به صورت دستی و هم دستگاهی انجام دهید که در قسمت بالا هر دو مورد را بررسی کرده ‌ایم. در صورت وجود هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *