دکور چوبی

 دکور چوبی

مطمئناً تابه‌حال نام دکور چوبی را شنیده‌اید؛ آیا می‌دانید که دکور چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟ دکور چوبی را می‌توان از کاربردی‌ترین انواع دیوارپوش‌ها دانست. امروزه بسیاری از افراد برای ایجاد تغییر در دکوراسیون منازل و محیط‌های کاری خود از دیوارپوش‌های چوبی استفاده می‌کنند. این نوع دیوارپوش‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری که دارند، دارای مزایای متعددی نیز هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دکور چوبی آشنا کنیم. اگر شما نیز به استفاده از این نوع دیوارپوش علاقه دارید و دررابطه‌با آن اطلاعات زیادی ندارید، در ادامه با ما همراه باشید.

دکور چوبی چیست؟

مسلماً اولین سوالی که هنگام شنیدن دکور چوبی در ذهن شما به وجود می‌آید این است که دکور چوبی چیست؟ اگر بخواهیم در یک دید کلی دکور چوبی را مورد بررسی قرار دهیم، بایستی بگوییم که دکور چوبی یک نوع دیوارپوش چوبی بسیار زیبا و کاربردی به‌حساب می‌آید که ساختار اصلی آن چوبی است. از این نوع دیوارپوش عمدتاً برای پوشش دیوار منازل و محیط هال مختلفی چون اماکن اداری استفاده می‌شود.

دکورهای چوبی جلوه‌ای بسیار زیبا را در دکوراسیون محیط شما را به وجود می‌آورند. این نوع دیوارپوش‌ها نه‌تنها در زیبایی دکوراسیون شما نقش دارند، بلکه هم مانند یک عایق صوتی و حرارتی نیز عمل می‌کنند. به‌طورکلی دکورهای چوبی از لحاظ نحوه اجرا در گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. در نظر داشته باشید که دکورهای چوبی دارای انواع مختلفی هستند.

 انواع دکور چوبی

جدا از نحوه اجرا، دکورهای چوبی را می‌توان از لحاظ چوب به‌کاررفته در آن‌ها نیز به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد. در نظر داشته باشید که هریک از انواع دکورهای چوبی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و علاوه‌برآن از لحاظ شکل ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. از متداول‌ترین انواع دکورهای چوبی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 دکور با چوب ترموود

استفاده از چوب طبیعی برای پوشش دیوار بسیار هزینه بر است، به همین دلیل است که اغلب از چوب‌های مصنوعی برای پوشش دیوار استفاده می‌شود. از بهترین نوع چوب‌های مصنوعی که از آن در صنعت دکور چوبی استفاده می‌کنند، می‌توان به چوب ترموود اشاره کرد. ترموود جزو آن دسته از چوب‌هایی است که پس از حرارت‌دهی در برابر نفوذ رطوبت، بسیار مقاوم می‌شود. علاوه بر این مورد این نوع از چوب‌ها به دلیل ساختاری که دارند، کاملاً ضد حشره هستند و اجازه ورود به موریانه و حشرات را نمی‌دهند، ازاین‌رو دارای طول عمر بالایی هستند. از بهترین نوع دکورهای چوبی می‌توان به انواعی اشاره کرد که از ورق‌های چوب ترموود در ترکیب آن‌ها استفاده می‌شود.

 دیوار MDF

استفاده از چوب mdf در صنعت مد و دکوراسیون منازل، طی چند سال اخیر به طور فوق‌العاده چشمگیری افزایش‌یافته است. از این نوع چوب اغلب در ساخت مبل، میز و کابینت استفاده می‌شود. اما در حال حاضر از چوب‌ام دی اف برای دیوارهای چوبی نیز استفاده می‌شود. این نوع چوب‌ها دارای تنوع طرح و رنگ بالایی هستند و علاوه‌برآن در برابر رطوبت و نم مقاومت زیادی دارند.

از دیگر ویژگی‌های خوب این نوع چوب، می‌توان به وزن سبک و قیمت مناسب آن نسبت به چوب‌های طبیعی اشاره کرد. امروزه بسیاری از افراد از این نوع چوب‌ها برای پوشش‌دهی دیوار منازل خود استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که این نوع چوب‌ها علاوه بر ویژگی‌های بسیار خوبی که دارند، دارای ظاهری بسیار زیبا هستند. ازاین‌رو با استفاده از آن‌ها می‌توانید تغییر شگفت‌انگیزی را در محیط منازل خود و یا دیگر مکان‌ها به وجود آورید.

 دیوار MDF

 دکور چوب‌پنبه‌ای

از دیگر انواع خوب، منحصربه‌فرد و زیبای دیوارپوش‌ها می‌توان به نمونه‌هایی اشاره کرد که با چوب‌پنبه ساخته می‌شوند. این نوع چوب‌ها با استفاده از لایه بیرونی درخت بلوط ساخته می‌شوند و دارای وزنی بسیار سبک هستند. علاوه‌برآن، چوب‌های پنبه‌ای یک نوع عایق بسیار خوب به‌حساب می‌آیند؛ چراکه در برابر حرارت و صدا بسیار مقاوم هستند.

برای پوشش‌دهی اتاق کار می‌توانید از دیوارهایی که با استفاده از چوب‌پنبه ساخته می‌شوند، استفاده کنید؛ زیرا این نوع چوب بهترین گزینه موجود برای این اماکن به‌حساب می‌آید. شما به‌راحتی می‌توانید کاغذ و یا برگه‌های یادداشت را روی این نوع دیوارها نصب کنید.

 دیوار طرح چوب pvc

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، چوب‌های طبیعی دارای قیمت بالا و ظاهری بسیار زیبا هستند. ازاین‌رو دیوارپوش‌های طرح چوبی طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. به‌طورکلی دیوارهای طرح چوب دارای جنس pvc هستند و تنوع طرح و رنگ در آن‌ها بسیار زیاد است. شما می‌توانید بر اساس دکوراسیون منازل خود، دیوار متناسب و موردعلاقه خود را تهیه کنید.

تنوع این نوع از دیوارپوش‌ها به‌قدری زیاد است که دست شما در انتخاب طرح‌های مختلف بازتر است و گزینه‌های متعددی برای خرید پیش رو دارید. علاوه بر این مورد، این نوع دیوارپوش‌ها دارای وزن بسیار سبکی هستند و می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را شستشو دهید. دیوارپوش‌های طرح pvc عایق حرارت و دما هستند.

 بررسی ویژگی و مزایای دکور چوبی

دکورهای چوبی به دلیل ساختار چوبی که دارند، همواره دارای ویژگی و مزایای بسیار خوبی هستند که در زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

  • این نوع دیوارها، عایق‌های بسیار خوبی در برابر صدا، حرارت و دما هستند.
  • این نوع دیوارها چندمنظوره هستند؛ یعنی می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان شلف، جهت چیدمان المان و وسایل دکوراسیون منازل خود استفاده کنید.
  • یکی از ویژگی‌های خوب دکورهای چوبی مربوط به سازگار بودن آن‌ها است. ساختار این نوع دیوارپوش‌ها به‌گونه‌ای است که از آن‌ها می‌توانید در هر نوع دکوراسیونی استفاده کنید. امروزه از این نوع دیوارپوش‌ها در دکوراسیون‌های مدرن نیز استفاده می‌شود.
کاربرد دکور چوبی در ساختمان

کاربرد دکور چوبی در ساختمان

دیوارپوش‌های چوبی دارای کاربردهای متعددی هستند و از آن‌ها در بخش‌های مختلفی از ساختمان استفاده می‌شود. در این بخش فقط چند مورد از کاربردهای این نوع دیوارپوش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 دیوار چوبی اتاق‌خواب

در بسیاری از مواقع برای حفظ زیبایی و پیشگیری از شلوغی چیدمان اتاق‌خواب، فقط از یک ورق چوب بر روی دیوار محیط استفاده می‌شود. به‌طورکلی دیوارپوش‌ها را در پشت تخت خواب‌ها اجرا می‌کنند.

دکوراتیو چوبی آشپزخانه

از دیگر کاربردهای دکور چوبی می‌توان به استفاده در آشپزخانه اشاره کرد. این نوع دیوارپوش‌ها را می‌توان روی دیوارهای خالی و بین کابینت‌ها اجرا کرد. بهتر است که برای محیط آشپزخانه از دکورهای طرح چوبی و پی‌وی‌سی استفاده کنید.

 دکور چوبی اتاق کودک

دیوارپوش‌های چوبی اتاق کودک، به طور معمول در رنگ‌های روشن و متنوع اجرا می‌شوند. علاوه بر این مورد، در این محیط‌ها برای ایجاد نظم و افزایش زیبایی بیشتر از شلف روی دیواره‌ها استفاده می‌کنند.

دکور چوبی تراس و بالکن

 از دکورهای چوبی می‌توان در بالکن و تراس نیز استفاده کرد. با استفاده از این نوع دیوارپوش‌ها می‌توانید بالکن منازل خود را به یک فضای بسیار زیبا تبدیل کنید و از گلدان‌های زیبا نیز در کنار آن استفاده نمایید. به دلیل وجود نم و رطوبت در این مکان، بهتر است چوب‌های مصنوعی را مورداستفاده قرار دهید.

دکور چوبی شومینه

 از دیگر کاربردهای دکور چوبی می‌توان به استفاده در پشت شومینه نیز اشاره کرد. ترکیب شومینه و چوب، زیبایی بصری زیادی را در فضای منزل حاکم می‌کند.

دکور چوبی پشت تلویزیون

فضای پشت تلویزیون، جزو یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌توانید به اجرای دکور چوبی در آن بپردازید. با انجام این کار می‌توانید یک تغییروتحول عظیم در محیط نشیمن و سالن پذیرایی منزل خود به وجود آورید.

دکور چوبی پشت تلویزیون

سخن پایانی

 امروزه استفاده از دکور چوبی به طور گسترده‌ای افزایش‌یافته است و اکثر عموم ازآن‌جهت زیباسازی دکوراسیون محیط‌های مختلف استفاده می‌کنند. دکورهای چوبی دارای انواع مختلفی هستند و در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این نوع دیوارپوش‌ها دارای ظاهری بسیار زیبا هستند و علاوه بر این مورد ویژگی‌های بسیار خوب دیگری را نیز به خود اختصاص داده‌اند. دکورهای چوبی دارای کاربردهای متعددی هستند و از آن‌ها می‌توانید در مکان‌های مختلف چون منازل و محیط‌های کاری استفاده کنید.

 سؤالات متداول

  1. دکور چوبی چیست؟

 دکورهای چوبی در حقیقت یک نوع دیوارپوش زیبا و کاربردی هستند که از آن‌ها جهت زیبایی دکوراسیون محیط‌های مختلف بخصوص منازل استفاده می‌شود.

  • دکورهای چوبی دارای چه مدل‌هایی هستند؟

 به‌طورکلی نوع این دیوارپوش‌ها به جنسشان بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چوب‌های mdf و pvc اشاره کرد.

  • دوام دکور چوبی چقدر است؟

 دکورهای چوبی دارای میزان مقاومت‌های مختلفی هستند. از جمله مواردی که در میزان مقاومت دکور چوبی تأثیرگذار است می‌توان به جنس چوب به‌کاررفته در آن اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *