خرید تخت خواب کودک

راهنمایی خرید تخت خواب کودک

خرید تخت خواب کودک :دکوراسیون داخلی اتاق کودک باید به گونه ای طراحی شود که با روحیه بچه‌ ها سازگار باشد و باعث شود که از بودن در اتاق خواب خود، احساس خوب، شادابی و جذابیت داشته باشند. موارد مختلفی هستند که می توانند باعث شوند دکوراسیون اتاق کودک زیباتر به نظر آید. مهم ترین وسیله در اتاق کودکان تخت و سرویس خواب آن ها است. اگر قصد دارید یک تخت خواب و یک سرویس خواب عالی برای فرزند دلبند خود خریداری کنید، مطالعه ادامه این مطالب را از دست ندهید.

مهم ترین نکات هنگام انتخاب و خرید تخت خواب کودک

به طور کلی برای خرید تخت کودک باید به نکات متعددی توجه کنید که برخی از آن ها عبارتند از:به طور کلی برای خرید تخت کودک باید به نکات متعددی توجه کنید که برخی از آن ها عبارتند از:

انتخاب نوع

اولین نکته در خصوص خرید تخت خواب کودک این است که به انتخاب نوع آن توجه زیادی شود. برای همین شما باید با انواع و اقسام تخت های کودکانه آشنایی داشته باشید و باید متناسب با سلیقه و نظر خود اقدام به خرید تخت خواب کنید.

اندازه تخت

مورد بعدی که جهت انتخاب تخت خواب کودک اهمیت بالایی دارد، توجه به اندازه آن تخت است. اندازه خوابگاه کودک شما نباید آن قدر بزرگ باشد که موجب غلت خوردن کودک و خدای نکرده بر عکس شدن کودک بر روی خود شود. از طرفی آن قدر هم تنگ و کوچک نباشد که باعث کلافه شدن کودک درون آن شود. انتخاب یک اندازه مناسب که بتوان آن را برای سال های بعد کودک هم استفاده نمود، می تواند بهترین گزینه برای شما از لحاظ راحتی کودک باشد.

بیشتربخوانید: انواع مدل تخت خواب

ارتفاع مناسب تخت از سطح زمین

ابعاد تخت مطابق قد، وزن و ابعاد بدن کودک متفاوت است. تخت یک نوزاد شیرخوار باید لبه های بلندی داشته باشد. البته اگر کودک شما شیر خوار نیست، ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ سانتی متری تخت از سطح زمین مناسب است. برای سن های بالاتر که قد کودک بلندتر می شود، فاصله ۳۰ الی ۴۰ سانتی متری هم استاندارد است. اگر قد کودک بلند تر و کوتاه تر از میانگین سنی اش باشد،  این ارتفاع می تواند تغییر کند.

بهتر است فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. یک تخت استاندارد با یک طرح ساده، همیشه قابل استفاده است و هیچ وقت هم از مد نمی افتد. اگر قصد دارید تختی انتخاب کنید تا کودک شما چند سال از آن استفاده کند، از انتخاب طرح های فانتزی بپرهیزید. همچنین در دکوراسیون اتاق کودک نیاز نیست از قاب عکس های مختلف استفاده کنید. مهم ترین نکته جهت طراحی دکوراسیون اتاق کودک این است که مراقب باشید تخت آن را به هیچ عنوان زیر پنجره قرار ندهید.

زاویه استاندارد نشستن روی تخت

ارتفاع تخت نباید آن قدر زیاد باشد که پا به زمین نرسد و آن قدر هم نباید کوتاه باشد که کودک زانوهایش را خم کند. کف پای کودک هنگامی که روی تخت می نشیند باید به زمین برسد. همچنین زاویه میان زانو و ران او باید ۹۰ درجه باشد. زاویه لگن و کمر نیز باید کمتر از ۹۰ درجه باشد. این فرم بهترین حالت است؛ به این دلیل که ارتفاع تخت متناسب با قد کودک در حالت استاندارد قرار می ‌گیرد. البته برای بچه های پر جنب و جوش و کودکانی که در خواب تحرک بالایی دارند، ترجیحاً باید تختی با ارتفاع کوتاه انتخاب شود.

ارتفاع مناسب دیواره تخت

تخت های کودکان باید دارای دیواره باشند تا بتوانید از نوزاد دو یا سه ماهه تا کودک ۷ ساله خود را بدون نگرانی از افتادن، روی آن تخت قرار دهید. در این صورت آن ها در جای دنج و راحتی به آرامی می خوابند. می توان گفت همه تخت خواب های کودک دارای دیواره هستند. اما نکته مهم این است که ارتفاع این دیواره ها باید به اندازه ای باشد که بتواند از نوزادانی که تازه یاد گرفته اند روی پای خودشان بایستند به خوبی محافظت کند. دیواره این تخت ها باید ارتفاعی به اندازه قد نوزادان در یک سالگی داشته باشد که قد نوزادان در این سن تقریبا بین ۷۰ الی ۸۰ سانتی متر است.

 پایه های تخت کودک ثابت یا دارای قفل باشد

ممکن است در بازار تخت کودکی وجود داشته باشد که دارای پایه های چرخ دار باشد. این تخت ها را می توان به آسانی حرکت داد. این مدل تخت کودک جهت جا به جایی مناسب است اما احتمال آسیب رسیدن به کودک را افزایش می دهد. ممکن است به خاطر حرکت و تکان خوردن کودک در تخت، چرخ ها حرکت کنند و تخت جا به جا شود. به خصوص اگر کفپوش خانه سرامیک یا پارکت باشد، امکان لیز خوردن پایه ها بیش تر خواهد بود. پس احتمال صدمه دیدن کودک در این تخت ها وجود دارد. جهت اطمینان بیش تر، بهتر است تخت کودکی تهیه کنید که اگر دارای پایه های چرخ دار متحرک است، مجهز به قفل ایمنی هم باشد. در این صورت برای اطمینان از جا به جا نشدن تخت می توان پایه ‌ها را قفل کرد.

رنگ تخت خواب با سایر وسایل سرویس

از مهم ترین مسئله هایی که در خرید تخت خواب کودک باید مورد توجه قرار بگیرد، تم رنگی آن با سایر سرویس کودک و دکوراسیون اتاق است. رنگ تخت خواب باید به صورتی باشد که با سایر وسایل تناسب داشته باشد و ترکیب رنگ زیبایی ایجاد شود. رنگ ها نباید خیلی با هم فرق کنند و تو ذوق بزنند. به عنوان مثال ترکیب رنگ های چوبی روشن با آبی ملایم یا صورتی زیبا است.

سنگین و یا سبک بودن تخت خواب

وزن یکی از عوامل موثر در انتخاب وسایل، مخصوصاً تخت خواب است. قطعا سنگین بودن یکی از معایب و سبک بودن از مزایای تخت شمرده می‌ شود، که باید هنگام خریداری مد نظر قرار گیرد. سبک بودن موجب انتقال راحت تخت، از مکانی به مکان دیگر می شود.

جنس تخت کودک

بهتر است برای خرید تخت کودک این تخت را از جنسی با چوب طبیعی خریداری کنید. جنس تخت خواب کودک اگر از ام دی اف و یا مواد مصنوعی دیگری باشد، امکان دارد برای کودک حساست ایجاد شود. بهتر است برای نوزادان و شیر خواران از تخت هایی با جنس طبیعی چوبی استفاده شود. برای انتخاب تخت کودکان بزرگ تر و نوجوانان، ام دی اف خوب است. تخت خواب هایی با جنس ام دی اف وجود دارند که کمتر از مواد مضر و مصنوعی در آن ها استفاده شده است. انتخاب تخت های فلزی که اغلب از نیکل، برنج و آلومینیوم هستند، هم انتخاب خوبی است. اما باید مراقب باشید که باعث صدمه زدن به کودک نشوند.

معرفی انواع تخت کودک

  • تخت کودک چرخ دار

این تخت برای فضاهای کوچک انتخابی بسیار مناسب و عالی است. قابلیت حمل تخت کودک از یک اتاق به اتاقی دیگر، مراقبت از کودک را حین رسیدگی به امور خانه آسان تر می کند. البته به شرطی که اندازه تخت کودک جهت عبور از چهارچوب درب مناسب باشد. تخت کودک قابل حمل، در اصل یک تخت چرخ دار است. این تخت را می توان به راحتی با هل دادن از یک اتاق به اتاقی دیگر، انتقال داد. پس از قرار گرفتن تخت کودک در محل مورد نظر می توان با قفل کردن چرخ ها آن را در جای خود به صورت ثابت نگه داشت. هنگام خرید این نوع تخت باید به کیفیت چرخ های آن توجه کنید، تا منجر به زخمی شدن سطوح چوبی زمین و فرش ها نشود. نمونه‌ ای از این تخت‌ ها تاشو هستند و در زمان هایی که از تخت استفاده نمی ‌کنید، قابلیت جمع شدن دارند.

  • تخت کودک تغییر پذیر

این تخت به گونه ای طراحی شده است که متناسب با رشد کودک به تخت معمولی یا مبل، تغییر شکل پیدا کند. جهت تغییر حالت تخت کودک ممکن است به یک بسته ابزار مخصوص احتیاج داشته باشید. این بسته را باید همزمان با تخت تهیه کنید و نزد خود نگه دارید. تخت های کودک تغییر پذیر اصولاً دارای طراحی ساده هستند و با گذر زمان برای دکوراسیون مد روز، همواره انتخابی مناسب باشند.

  • تخت کودک دایره ای شکل

این تخت در میان انواع دیگر تخت های کودک، محبوبیت کم تری دارد. با این حال طراحی و شکل غیر معمول آن، تخت گرد را به انتخابی متفاوت تبدیل کرده است. سایه بان موجود روی این تخت، آن را به طراحی های قرون وسطا نزدیک کرده است. تخت دایره ای شکل به تشک و پتوی گرد هم نیاز دارد. به دلیل غیر معمولی بودن شکل این سرویس خواب، پیدا کردن وسایل مورد نیاز آن دشوار و قیمت آن بالاتر از مدل های استاندارد است. علاوه بر این، تخت گرد معمولاً کوچک تر از تخت مستطیلی شکل است. به این خاطر خیلی زود با رشد کودک به تعویض آن احتیاج پیدا می کنید.

  • تخت خواب چند منظوره

این نوع از مدل های تخت خواب کودک دارای کشوهای زیادی است و یک میز جهت تعویض پوشک بر روی خود دارد. به دلیل تعداد زیاد کشوها و باکس هایی که در این مدل قرار گرفته شده است، دیگر نیازی به خرید دراور و کمد کودک نیست.

  • تخت خواب استاندارد

همان طور که از نام این مدل تخت خواب های کودکانه مشخص است، طراحی و ساخت آن کاملاً ساده و به صورت استاندارد است. این تخت خواب بدون ویژگی های اضافه و کاملا مدرن است. این مدل تخت خواب برای جابه جایی دارای چرخی نیست.

کلام آخر

برای خرید تخت خواب کودک باید هنگام انتخاب و خرید تخت به انواع مدل های تخت کودک توجه کنید و مدل مد نظر خود را با بهترین کیفیت تهیه نمایید. جهت خرید یک تخت خواب و یا سرویس خواب شیک و عالی، با شماره های درج شده تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *