سنگ مصنوعی دکوراتیو

سنگ مصنوعی دکوراتیو

با افزایش جمعیت نیاز و تقاضا به یک سرپناه برای انسان زیاد شده ؛ از این رو ساخت و ساز افزایش یافته است. پیشرفت تکنولوژی موجب جایگزینی مصالح نوین و مصنوعی به جای مصالح سنتی و طبیعی شد. مشکلات متعددی که در استخراج و همچنین استفاده از سنگ های طبیعی وجود دارد. وجود مشکلاتی مانند تنوع کم در رنگ سنگ های طبیعی، صیقل کاری، تخریب محیط زیست، هزینه بسیار بالای استخراج، وزن زیاد و قدرت چسبندگی کم نیاز به استفاده از سنگ های مصنوعی دکوراتیو در انجام پروژه های مختلف عمرانی و ساختمانی افزایش یافت. در ادامه همراه ما باشید تا مطالب بیشتری را در این باره در اختیار شما قرار دهیم:

بیشتر درباره سنگ مصنوعی دکوراتیو بدانید

سنگ های مصنوعی دکوراتیو دارای رنگ ها و مدل های متنوعی هستند. این سنگ ها روی هر نوع دیواری، اعم از دیوار سیمانی، گچی، سرامیکی قدیمی و جدید به آسانی نصب می شوند. سنگ های مصنوعی دکوراتیو جهت ایجاد زیبایی و همچنین ایجاد نمای جذاب، ویژگی های منحصر به فردی دارند. این سنگ ها از  ترکیب سنگ های طبیعی و مواد افزودنی پلیمری و سیمان تولید می شوند. این نوع سنگ وزن کم تری دارد و آسان تر نصب می شود. سنگ دکوراتیو در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید و به بازار عرضه شده است.

انواع سنگ مصنوعی دکوراتیو

 • کف پوش سنگ مصنوعی یکپارچه صنعتی پلیمری

در مکان هایی مثل بیمارستان ها، ایجاد کف پوش های بدون درز و یکپارچه بسیار ضروری است. به خصوص در اتاق عمل و اتاق هایی که خاصیت ضد اسیدی و آنتی باکتریالی دارند. در این جا باید از کف پوش های سنگ مصنوعی دکوراتیو یکپارچه با پایه های پلیمری استفاده شود.

 • سنگ مصنوعی کورین

سنگ کورین از ترکیب برخی مواد معدنی، رنگدانه و مواد سنگی با پلیمرهای اکرلیک تولید می شود. میزان ترکیبات سنگ مصنوعی کورین بین تولیدکنندگان آن متفاوت است. از این سنگ های مصنوعی برای سبک های مختلف استفاده می شود. سنگ های مصنوعی کورین دارای تنوع رنگی بالایی هستند. این نوع سنگ مصنوعی کاربردهای زیادی دارد. استفاده از آن به عنوان سنگ روی کابینت، سرویس بهداشتی و دیوار پوش مثال هایی از کاربرد این سنگ است.

 • سنگ مصنوعی کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز از ترکیب کوارتز با رزین، مواد پلیمری، رنگ دانه های مختلف و برخی از مواد شیمیایی تولید می شود. این سنگ از مقاومت خمشی و فشار بالا با جذب بسیار کم آب برخوردار است. سنگ مصنوعی کوارتز قابلیت ضد خش دارد و در تولید سینک های ظرفشویی، سنگ کف آسانسور و تولید کف پوش داخل ساختمان به کار گرفته می شود. این نوع سنگ مصنوعی از قیمت کمی برخوردار است.

متریال های استفاده شده در تولید سنگ های مصنوعی دکوراتیو

متریال اولیه سنگ های مصنوعی ترکیب رزین های پلیمری و سیمان است. این سنگ ها با قالب های سیلیکونی تولید می گردند. در چنین روشی، مواد که بر پایه پودرهای معدنی هستند با افزودنی های پلیمری و سیمان، در یکسری میکسرهای خاص ترکیب می شوند. پس از این مرحله در قالب های مخصوصی ریخته می شوند تا به تایل های دکوراتیو در طرح ها، رنگ بندی ها و ابعاد متنوعی تولید شوند.

متریال های استفاده شده در تولید سنگ های مصنوعی دکوراتیو

بهترین قالب در ساخت سنگ های مصنوعی دکوراتیو

برای تولید سنگ های مصنوعی می توان از قالب های متفاوتی استفاده نمود. هر کدام از این قالب ها در کیفیت محصول خروجی تاثیر گذار هستند. بهترین قالب در تولید این سنگ ها، قالب های سیلیکونی هستند. این قالب های سیلیکونی می توانند در دفعات زیاد مورد استفاده قرار گیرند. همچنین این قالب ها باعث کاهش مقاومت اپوکسی نمی شوند؛ زیرا با رزین اپوکسی واکنش نخواهند داد.

استفاده از این سنگ مزایای متفاوتی دارد که شامل موارد زیر می شوند:

مزایای استفاده از سنگ های مصنوعی دکوراتیو

 • سنگ مصنوعی را می توان به هر شکل دلخواهی در آورد.
 • در این نوع سنگ ها همواری یکدستی وجود ندارد
 • امکان نفوذ مایعات در سنگ های مصنوعی کم است و این سنگ ها گرد و خاک به خود نمی گیرند. همچنین لکه های ایجاد شده روی سنگ های مصنوعی، مانند لکه جوهر یا سس را به راحتی می توان پاک کرد.
 • در این سنگ ها می توان حفره هایی جهت عبور لوله و یا سیم های برق ایجاد کرد.
 • سنگ های مصنوعی دارای مقاومت و دوام بیشتری نسبت به سنگ های طبیعی هستند.
 • سنگ های مصنوعی در برابر ضربات، مقاومت زیادی از خود نشان می ‌دهند. توانایی ضد خش بودن سنگ های مصنوعی در مقایسه با پلیمر و سنگ طبیعی قوی تر است.
 • سنگ مصنوعی در برابر ضربه شدید، دمای بالا، فشار، مواد اسیدی، ساییدگی، خم کردن و خاصیت نفوذپذیری از خود مقاومت بسیاری نشان می دهد. این سنگ ها در برابر لکه ها هم مقاومت زیادی دارند؛ زیرا در سطح آن حفره ای وجود ندارد و لکه ها به آسانی نمی توانند در آن نفوذ کنند.
 • در سنگ های مصنوعی، می توان شیارهایی را جهت ایجاد تناسب با اتصالات قرار داد.
 •  سنگ مصنوعی مقرون به صرفه تر از سنگ های طبیعی است.
 • این سنگ ها به آسانی تمیز می شوند و اگر لکه ای روی آن ها ایجاد شود، با مواد پاک کننده مثل صابون تمیز می شوند.
 • سنگ های مصنوعی در برابر حرارت و گرما مقاومت زیادی دارند، اما به هر حال توصیه می شود از قرار دادن اشیای داغ روی این سنگ ها به طور مستقیم جلوگیری کنید.
 • ·        می توان مواد غذایی را به طور مستقیم در تماس با سنگ های مصنوعی قرار داد. این سنگ ها استاندارد قرار گرفتن در مجاورت مواد غذایی را دارند.
 • سنگ های مصنوعی را می توان در قسمت کوچکی تولید کرد، بدین صورت مشکلات داشتن بلوک های بزرگ از سنگ برای سر در ها از میان می رود.
مزایای استفاده از سنگ های مصنوعی دکوراتیو

پارامترهای تعیین کننده کیفیت سنگ مصنوعی دکوراتیو

از مواد گوناگونی در تهیه و تولید سنگ های مصنوعی استفاده می شود. پارامترهای مختلفی در تعیین کیفیت این نوع سنگ ها در نظر گرفته می شوند. یک نمونه از مواد خام تشکیل دهنده این نوع سنگ ها، آگرگات ها هستند. این مواد با مواد چسبنده مخلوط می شوند و مخلوط فشرده شده را تشکیل می دهند. اگر این مواد به اندازه در مخلوط های تولید سنگ مصنوعی به کار گرفته شوند، با استفاده از آن ها با کیفیت ترین سنگ های مصنوعی را می توان ساخت.

نصب سنگ های مصنوعی دکوراتیو

نصب آسان و بدون دردسر سنگ های مصنوعی از مهم ترین و بزرگ ترین مزیت های آن به شمار می رود. جهت نصب سنگ های مصنوعی در مرحله اول لازم است لایه زیرین مستحکمی ایجاد نمایید تا به خوبی زیر سازی انجام گردد. در مرحله بعد باید با پودر سیمان و سنگ روی سطح بتن پهن شده را پوشاند. سپس کف پوش و یا موزاییک مورد نظر را کنار هم قرار دهید. پس از انجام کارهای جانبی باید با چکش مخصوص و مناسبی روی آن ضربه زد. سپس دوغاب بیرون ریخته شده را باید تمییز کرد. البته نصب برخی از سنگ های مصنوعی به آسانی صورت نمی گیرد.

کاربردهای سنگ مصنوعی دکوراتیو

از کاربرد ای این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده برای سنگ قبر
 • استفاده برای کفپوش
 • استفاده جهت سنگ دیوار و نمای پشت شومینه
 • برای سنگ دیوار و نمای سرویس بهداشتی به کار گرفته می شود.
 • جهت سنگ فرش پیاده روها و همچنین خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به عنوان سنگ تزیینی ویلا، حیاط یا باغ مصرف می شود.
 • مورد استفاده برای سنگ تزیینی تی وی روم
 • جهت زیبا سازی و محوطه سازی
 • در نمای خارجی و داخلی ساختمان ها به کار برده می شود.

ویژگی های سنگ مصنوعی

 • تنوع در رنگ

سنگ های مصنوعی بدون محدودیت و در رنگ های مختلف تولید می شوند. این سنگ ها از عمق و مقاومت بالایی برخوردار است.

 • مقاومت در مقابل اشعه UV خورشید

رنگ موجود در سنگ های مصنوعی به صورت پیگمنت های معدنی هستند و حالت پوششی ندارند. این امر باعث شده است که سنگ های مصنوعی در برابر نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشند.

 • تنوع طرح و ابعاد

سنگ های مصنوعی در هر ابعاد، طرح و ضخامتی تولید می شوند. این سنگ ها را می توان طبق سلیقه افراد طراحی کرد.

 • مقاومت بالا در یخبندان

بسیاری از سنگ ها در فصل زمستان به دلیل یخبندان، تخریب و نابود می شوند؛ زیرا این سنگ ها آب زیادی را به خود جذب می کنند. این امر موجب می شود حجم این سنگ ها افزایش پیدا کند. در نهایت، حجم زیاد و یخ زدگی موجب تخریب و نابودی این سنگ ها شوند. اما سنگ های مصنوعی تنها به میزان سه درصد آب را جذب می کنند و مقاومت بالایی در برابر یخ زدگی و جذب زیاد آب از خود نشان می دهند.

 • چسبندگی به ملات

سطح پشت سنگ های مصنوعی ناصافی ها و تخلخل وجود دارد. این امر باعث می شود ملات بیشتر موجب خاصیت چسبندگی شود و چسبندگی بیش تری نسبت به سنگ های طبیعی داشته باشد.

 • مجهز به اسکوپ فلزی

استفاده از سنگ های طبیعی یک مشکل شایع دارد که این مشکل، خطر سقوط آن ها است. جهت کاهش خطر سقوط این نوع سنگ ها باید هزینه های زیادی صرف شود. اما سنگ های مصنوعی مجهز به اسکوپ فلزی هستند. این اسکوپ در عمق سنگ مصنوعی فرو می روند. هنگام نصب سنگ های مصنوعی می توان با بستن سیم، امنیت سنگ ها را بالا برد و خطر سقوط سنگ مصنوعی را کاهش داد.

ویژگی های سنگ مصنوعی

کلام آخر سنگ های مصنوعی کاربردهای بسیار گسترده ‌ای دارند. این نوع سنگ ها نسبت به سنگ های طبیعی مقرون به صرفه تر هستند و به طور کلی برتر از سنگ های طبیعی شناخته شده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *