شیشه رنگی

کشور ایران یکی از پیشتازان در زمینه طراحی و معماری به شمار می آید. طراحی های سنتی که در بسیاری از آثار باستانی و مساجد قدیمی مشاهده می کنید، بیانگر تاریخ و پیشینه ایران بسیار غنی ایران است. «شیشه های رنگی» یکی از کاربردی ترین و زیباترین اجزای تشکیل دهنده معماری سنتی ایران محسوب می شوند. امروزه بسیاری از افراد علاقه مند در طراحی و دکوراسیون منزل خود از این شیشه های رنگی استفاده می کنند. در این مقاله تصمیم داریم تا شما را بیشتر با این مدل از شیشه های رنگی زیبا آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید:

مهم ترین ویژگی های شیشه های رنگی

بارزترین ویژگی شیشه‌‌های رنگی، هنگام ورود و خروج نور به داخل محیط به چشم می آید. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی وارد محیطی با شیشه های رنگی می شوید، از کمبود نور داخل محیط آزرده شوید. در هنگام ساخت شیشه های رنگی مواد مخصوصی استفاده می شود که از ورود و خروج نور به داخل محیط جلوگیری می کند؛ در نتیجه باعث می شود تا محیط داخل از میزان نور بسیار کمتری برخوردار باشد.

این مشکل در زمان های قدیم بسیار به چشم می خورد، اما امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است تا این مشکل نسبت به گذشته بسیار کمتر شود و استفاده از شیشه های رنگی تطابق بیشتری با سلامت چشم‌ ها داشته باشند. از طرفی میزان کاهش تابش نور به محیط داخل، نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.

مهم ترین کاربرد و استفاده از شیشه های رنگی

برای بسیاری از افراد استفاده از شیشه های رنگی به نوستالژی زمان های قدیم شان باز می گردد. در بسیاری از خانه های قدیمی و مکان های مذهبی از این شیشه های رنگی استفاده می کردند. اما با گذشت زمان و کاربرد فراوان این شیشه ها، از آن ها در موارد متعددی استفاده می شود. مواردی مانند شیشه های خودرو، استفاده از شیشه های رنگی در ساخت آباژورهای مختلف و لوسترها، چراغ های رنگی که در نورپردازی های ساختمان ها استفاده می شوند و… از جمله کاربردهای متعددی است که می توان از شیشه های رنگ استفاده کرد.

مزایای استفاده از شیشه های رنگی

استفاده از آن مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

 • شیشه‌های رنگی دارای مقاومت نسبتاً زیادی هستند؛ زیرا نحوه تولید و مواد استفاده شده در ساخت آن ها باعث شده است تا به راحتی دچار شکستگی و ترک نشوند.
 • جهت ساخت و تولید آن ها از یک فرایند جدید به نام EGC پیروی می شود. در این فرآیند تمامی مراحل ساخت و تولید شیشه با هدف ایجاد ظاهری یکدست و یکنواخت مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن باید رنگ مورد استفاده در ساخت شیشه‌ ها بدون هیچ گونه عیب و نقص و دارای کیفیت مطلوبی باشند.
 • از نظر ایمنی سطح بالایی دارند. در نتیجه هنگام شکستگی خطر کمتری خواهند داشت.
 • مواد رنگی که جهت ساخت این شیشه ها مورد استفاده قرار می گیرند جزو سازگارترین و مناسب ترین رنگ ها در طبیعت به شمار می آیند و هیچ گونه آسیب زیست محیطی به طبیعت وارد نمی کنند.
 • در رنگ بندی خود تنوع رنگی زیادی دارند، در نتیجه طیف انتخاب برای افراد بسیار گسترده خواهد بود.
 • نحوه ساخت آن ها به گونه‌ ای است که هوای موجود در محوطه بسته را به خوبی حفظ می کند و باعث تغییر دمای شدید آن نمی شود.
مزایای استفاده از شیشه های رنگی

معایب شیشه های رنگی

خوشبختانه به علت فناوری های جدیدی که در هنگام ساخت شیشه‌های رنگی مورد استفاده قرار می گیرند، معایب آن ها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. از بارزترین ویژگی‌ های منفی این شیشه‌های رنگی می توان به سختی شست و شو و تمیز کردن آن ها اشاره کرد. برخی از شیشه های رنگی طرح دار هستند، در نتیجه هنگام شستشو و تمیز کردن آن‌ ها کمی ممکن است دچار مشکل شوید.

قیمت شیشه های رنگی

به علت زیبایی چشمگیر و خیره کننده ای که این شیشه‌ ها دارند، علاقمندان زیادی را به سمت خود جذب می‌ کرده اند، بنابراین ممکن است برای بسیاری از افراد قیمت شیشه‌‌های رنگی از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

 • یکی از مهم ترین عواملی که روی قیمت نهایی شیشه ها تاثیر گذار هستند، عناصر و فلزاتی است که هنگام ساخت شیشه استفاده می‌ شوند. معمولاً عناصری که کمیاب هستند دارای قیمت بالاتری خواهند بود.
 • هر چقدر سایز و ابعاد شیشه های رنگی انتخابی شما بزرگتر باشد، مسلماً مبلغ پرداختی نیز به مراتب افزایش پیدا می کند.
 • برخی از شیشه های رنگی به صورت ساده و برخی دیگر به صورت طرح هستند، اما از آنجایی که برای تولید مدل های طرح دار زحمت و وقت بیشتری صرف می شود، این نوع شیش رنگی نسبت به مدل های ساده از نظر قیمت بالاتر هستند.

خرید شیشه‌ های رنگی

بهتر است قبل از خرید این محصول به نکاتی توجه کنید:

 • شیشه‌های رنگی دارای تنوع رنگ فراوانی هستند. در نتیجه شما ابتدا باید رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید و سپس اقدام به خرید آن ها نمایید.
 •  شیشه های رنگی مانند سایر شیشه ها از نظر کیفیت مختلف هستند؛ چنانچه برای شما کیفیت شیشه ها اهمیت زیادی دارد، بهتر است تا از شیشه های با درجه کیفیت یک استفاده کنید. قطعا این مدل از شیشه ها دارای طول عمر بسیار بیشتری هستند.
شیشه های رنگی از چه موادی تولید می شوند؟

شیشه های رنگی از چه موادی تولید می شوند؟

جهت ساخت شیشه‌رنگی از عناصر مختلفی استفاده می‌ شود که کاربردی ‌ترین آن ها که جهت ساخت شیشه‌رنگی مورد استفاده قرار می ‌گیرند، نیکل، نقره، طلا، کبالت، آهن و منگنز هستند. استفاده از این عناصر در هنگام ساخت شیشه باعث می‌ شود تا  این محصولات جلوه رنگی و زیبایی به شیشه ها بدهند.

استفاده از ناخالصی عنصر آهن هنگام ساخت شیشه باعث می شود تا آینه ای سبز رنگ و زیبا تولید شود. ترکیب کادمیوم سولفید به همراه مواد شیشه، باعث ایجاد شیشه های زرد رنگ خواهد شد. با اضافه کردن مقداری اکسید نیکل به مواد شیشه، طیف رنگی بنفش در شیشه ها ایجاد خواهد شد. در صنعت شیشه سازی و مخصوصا شیشه های رنگی استفاده از انواع عناصر مختلف بسیار کاربردی و مهم محسوب می شود.

چرا شیشه‌ های رنگی قرمز خیلی زود رنگ خود را از دست می‌دهند؟

از جمله مشکلاتی که هنگام استفاده از شیشه های‌رنگی بسیاری از افراد گرفتار آن می شوند، از دست دادن رنگ شیشه ها است. شیشه‌ هایی که دارای رنگ قرمز هستند معمولاً نسبت به سایرین زودتر بی رنگ می‌شوند. این مشکل باعث شده تا بسیاری از افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، به دنبال راه چاره‌ ای جهت رفع آن باشند. اضافه کردن مقداری عنصر طلا درون مواد اولیه شیشه رنگی باعث می شود تا محصول نهایی ثبات رنگی بسیار بیشتری داشته باشند و دیرتر رنگ خود را از دست بدهند.

چرا شیشه‌ های رنگی قرمز خیلی زود رنگ خود را از دست می‌دهند؟

سخن پایانی

در زمان ‌های قدیم به علت فرایند سنتی که جهت ساخت شیشه‌ های رنگی مورد استفاده می‌ شده است، معمولاً شیشه‌ ها از نظر کیفیت و کارایی چندان خوب عمل نمی‌ کردند. اما به دلیل جلوه بسیار زیبایی که به محیط می‌ بخشند، باعث شد تا بسیاری از افراد در زمینه بهبود نکات منفی آن تلاش کنند. نتیجه این امر باعث ساخت انواع شیشه های رنگی با کیفیت بالا و طول عمر طولانی شده است. تنوع فراوان رنگ بندی و طرح های آن ها باعث شده تا علاقه مندان به استفاده از شیشه های رنگی نسبت به گذشته بسیار بیشتر شوند.

سوالات متداول

 1. آیا شیشه‌های رنگی مدرن مانند شیشه های قدیمی باعث کاهش میزان شدت نور خواهند شد؟

خیر متد مورد استفاده در ساخت شیشه های جدید به گونه ای است که میزان شفافیت شیشه و عبور نور خورشید نسبت به گذشته بیشتر شده است. در نتیجه استفاده از این شیشه های رنگی باعث کاهش شدت نور نخواهد شد.

 • آیا مقاومت شیشه‌های رنگی با شیشه های ساده متفاوت است؟

بله، شیشه های رنگی نسبت به مدل های ساده دارای مقاومت بسیار بیشتری هستند. این موضوع سبب شده است تا بتوان از آن ها در فرایندها و عوامل متعددی استفاده کرد. با این وجود اگر دچار هرگونه شکستگی شوند، امکان ترمیم مجدد شیشه وجود ندارد و باید دوباره نصب شوند.

 • آیا شیشه های رنگی در رنگ های متنوع تولید می شوند؟

شیشه های رنگی تنوع رنگ بندی فراوانی دارند؛ بنابراین افراد می توانند با هر سلیقه ای از میان آن ها گزینه مدنظرشان را انتخاب کنند. این موضوع کاملاً اختیاری و بر اساس انتخاب مشتریان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *